Ikony dofinansowania UE

E-Deklaracja Kliknij i zobacz jak założć konto

Zapalenie ucha środkowego. FAKTY I MITY!

Zapalenie ucha środkowego. FAKTY I MITY!

Zapalenie ucha środkowego! Większość dzieci choruje na ostre zapalenie ucha środkowego przynajmniej raz w życiu, a mitów i niedomówień w tym temacie jest sporo, tak więc dziś się z nim rozprawię raz na zawsze! Zobaczycie zresztą jakie to wszystko jest logiczne! Zacznijmy od podstaw.

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/74798,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego 

Ucho składa się z małżowiny, czyli z tego co widzimy gołym okiem oraz z elementów umiejscowionych w środku. Odbierany dźwięk z zewnątrz trafia sygnałem nerwowym do mózgu i dzięki temu go słyszymy. Środek ucha  jest zabezpieczony od części zewnętrznej, bardzo ważnym elementem (również  dla odbierania dźwięków) jakim jest błona bębenkowa. Niestety pomimo jej obecności środek ucha ma kontak ze środowiskiem zewnętrznym ale inną droga niż małżowiną uszną. Otóż jest taki mały tunel, który prowadzi z ucha do noso-gardła. Tunel ten służy głównie do wyrównywania ciśnienia w uchu i zazwyczaj jest zamknięty. Niekiedy podczas  ziewania  słyszymy jak uszy się “odtykają”, to jest właśnie otwieranie się tego tunelu zwanego trąbką Eustachiusza. Często podczas lotu samolotem , kiedy dochodzi do zmian ciśnienia odczuwamy zatykanie uszu,  u dzieci natomiast zdarza się czasem ból uszu. Stewardessa zaleca w takim przypadku przełykać ślinę lub żuć gumę, a wszystko oczywiście  po to, aby tunel się otworzył i ciśnienie wyrównało. Geniusz?! Nie do końca..,

© 2018 UpToDate, www.uptodate.pl 

Kiedy się przeziębimy i dokucza nam męczący katar, który spływa z nosa do gardła to oczywiście za wszelką cenę chcemy się go pozbyć, tak więc bierzemy duży wdech i wydmuchujemy mocno nos. Ta sytuacja obrazuje nam najlepiej, możliwe przyczyny zapaleń ucha. Podczas dmuchania nosa katar pod ciśneniem  wylatuje z dziurek na zewnątrz, ale może również zostać wtłoczony do zatok czy tego tunelu, czyli trąbki Eustachiusza, a tym samym dostać się do uszu (u dorosłych częściej dostaje się do zatok a u dzieci do uszu.) Oczywiście nie tylko przez wydmuchiwanie wydzielina może się przedostać do ucha, ale również samoistnie z powodu jej zbyt dużej ilości. Takim przykładem  łatwiej było to wytłumaczyć, więc nie bójcie się dmuchać nosa! Dodatkowy problem to zmieniona zapalnie, obrzęknięta błona śluzowa, która jeszcze bardziej utrudnia odpływ wydzieliny z ucha. Tym samym wydzielina, która się zbiera w uchu doprowadza do uwypuklenia błony bębenkowej co wywołują ból a czasami może doprowadzić nawet do jej pęknięcia.  Na szczęście zazwyczaj, obrzęk mija, katar spływa, przeziębienie zmniejsza swoje nasilenie, a nasz organizm zwalcza chorobę. Zanim zacznę rozwijać tę myśl przejdźmy do konkretów.

Jeśli wszystko zaczyna się od przeziębienia, to powinniśmy skupić się na początek na nim ! Wszystkie szczegóły znajdziesz TUTAJ. Podstawa to etiologia?! Jak wiemy przeziębinie to wirusy, ale w gardle mamy “wszystko”! Nie żartuję… nasza jama ustna, pełna jest różnych bakterii. Tak więc w wydzielinie dostającej się do uszu mogą znajdować się wirusy i bakterie. Okazuje się jednak, że etiologia zapalenia w tym wypadku nie jest kluczowa. Dlaczego tak jest?! Przecież dobrze wiemy, że bakterie leczy się antybiotykiem?! Okazuje się, że w przypadku zapalenia ucha pomimo tego, że przyczyną mogą być bakterie, to nie zawsze musimy podawać antybiotyk. Zdecydowana większość zapaleń uszu przechodzi samoistnie!!!

Jakie są objawy infekcji ucha? – U niemowląt i małych dzieci objawami są między innymi: 

Skąd lekarz wie, że te objawy to zapalenie ucha środkowego? Otóż musi do niego zajrzeć przez mikroskop z latarką czyli otoskop. Gdy lekarz widzi, że błona bębenkowa jest zmieniona, uwypuklona pod wpływem wzrostu ciśnienia to może rozpoznać zapalenie ucha środkowego.

A) Early acute otitis media with inflammation; subsequently progressed to effusion.
(B) Purulent effusion with air-fluid level.
(C) Bulging purulent effusion filling the middle ear.
Courtesy of Glenn C Isaacson, MD, FAAP.<br / © 2018 UpToDate, www.uptodate.pl

Jeśli chodzi o leczenie, to nie można przedstawić ścisłych wytycznych, których powinniśmy się trzymać. Do każdego dziecka, jego historii chorowania, stanu ogólnego i intensywności objawów powinniśmy podchodzić indywidualnie.  Stworzyłam dla was schemat umieszczony niżej, ale bardzo Was proszę o nie branie go dosłownie.

Jakie można podjąć leczenie:

Zapobieganie – U niektórych dzieci często występują infekcje ucha. Nawracające infekcje ucha określa się jako trzy lub więcej zakażeń w ciągu 6 miesięcy lub cztery lub więcej zakażeń w ciągu 12 miesięcy. 

Dziecko wyleczone i co dalej?! Pomimo tego, że większość dzieci przechodzi bez szwanku zapalenie ucha środkowego to niestaty u części niesie to za sobą konsekwencje. Często pomimo braku większych objawów wysięk w uchu utrzymuję się kilka tygodni a nawet miesiące. Dzieci, które mają mniej niż dwa lata powinny mieć badanie kontrolne po 2-3 miesiącach od leczenia infekcji ucha,  zazwyczaj wysięk w uchu u 90% dzieci w tym czasie się wchłania. Dzieci starsze niż 2 lata, które mają problemy z rozwojem mowy, powinny też byś zbadane po 2-3 miesiącach od leczenia. Gromadzony płyn w uchu może wpłynąć na niedosłuch u malucha a u starszych pociech problemy w nauce. 

Co z przewianiem i nie noszeniem przez dzieci czapki?! Przecież mamy i babcie zawsze nas straszyły?! Otóż do zapalenia ucha środkowego może dojść z zewnątrz poprzez np. pęknięta błonę bębenkową ale wiatr nie jest w stanie jej przebić. Przewianie, wymrożenie może zaś spowodować u nas obniżoną odporność a tym samym przeziębienie w konsekwencji którego może dojść do zapalenia ucha środkowego. Co innego to zapalenie ucha zewnętrznego czyli małżowiny usznej i tego co znajduje się na zewnątrz od błony ale o tym innym razem!Logiczne?! Myślę, że bardzo, i mam nadzieję, że wpis rozwiał Wasze wątpliwości!

Opinie towarzystw:

Skip to content