DOŁĄCZ DO NAS! Poszukujemy do współpracy placówki POZ!
  • Dodatkowe opcje
    • Przejdź do terści:
      Alt
      1
      Mapa witryny:
      Alt
      2
      Wersja tekstowa:
      Alt
      3
      Kontrast:
      Alt
      4
      * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Dodatkowe opcje
    • Przejdź do terści:
      Alt
      1
      Mapa witryny:
      Alt
      2
      Wersja tekstowa:
      Alt
      3
      Kontrast:
      Alt
      4
      * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Karmienie piersią. Cz. II – jak często karmić, skąd wiadomo, że dziecko się najadło, jak długo karmić piersią, pozycje do karmienia

W związku obchodami Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przygotowaliśmy dla Państwa kilka artykułów dotyczących karmienia piersią.

 

Teksty powstały we współpracy z położną Panią Anną Kalinowską z placówki Grupa Zdrowie Kondratowicza w Warszawie.

 

Zapraszamy do lektury cz. II:

  • jak często karmić,
  • kiedy wiadomo, że dziecko się najadło,
  • jak długo karmić piersią,
  • jakie są pozycje do karmienia.

Jak często karmić

Przez lata ścierają się dwie teorie dotyczące karmienia noworodków. Karmienie na żądanie i karmienie co 3 godziny. Tak naprawdę oba schematy funkcjonują wzajemnie się uzupełniając.

 

Karmienie na żądanie oznacza przystawianie do piersi noworodka, gdy manifestuje konieczność zaspokojenia swoich potrzeb głodu, bliskości, bezpieczeństwa. Większość zdrowych, donoszonych dzieci rzeczywiście perfekcyjnie informuje nas o swych potrzebach. Co jednak z tymi milusińskimi, które nie budzą się i nie dają nam znać o konieczności zaspokojenia ich potrzeb?

Noworodki przedwcześnie urodzone, chore z nasiloną żółtaczką często nie wybudzają się w porze karmienia. Nie wynika to z braku potrzeb, a z osłabienia i niedojrzałości organizmu.

Najlepszą opcją podejścia do systemu karmienia jest karmienie według potrzeb, czyli jeśli dziecko budzi się regularnie na posiłki co 2-3 godziny, w nocy możemy mieć nawet jedną 4 godzinną przerwę, na prawidłowe przyrosty masy ciała - karmimy na żądanie. Jeśli, jednak noworodek nie wybudza się, przesypia pory karmienia, jest apatyczny - karmimy co 3 godziny licząc od początku karmienia do początku następnego. Z czasem noworodki te rozbudzają się i również zaczynają żądać karmień, wtedy przechodzimy na opcję - karmienia na żądanie.

Istotnym czynnikiem karmienia według potrzeb jest również stan przepełnienia piersi, jeśli mama odczuwa je w piersiach, budzi dziecko i przystawia, by opróżnić piersi, dla swych potrzeb.

Zdecydowanie zatem najlepszym sposobem jest model karmienia według potrzeb.

Skąd wiemy, że dziecko się najadło

Niemal każda mama ma wątpliwości, czy jej dziecko się najada. Piersi nie mają widocznej podziałki i nie można ocenić ile dziecko zjada podczas jednorazowego posiłku, co budzi niepokój. Skala na matczynej piersi nie jest konieczna, poniżej przedstawię wskaźniki skutecznego karmienia, które pomogą w ocenie sytuacji:

  • aktywność dziecka – karmienie 8 i więcej razy na dobę, w tym przynajmniej dwa razy w nocy;
  • podczas ssania słychać połykanie, a pierś po nakarmieniu jest opróżniona;
  • dziecko ssie pierś przez przynajmniej 10-20 minut;
  • moczy przynajmniej 6-8 pieluszek na dobę i oddaje 3-4 stolce na dobę;
  • ma prawidłowe przyrosty masy ciała: 
  1. Od 0 do 3. miesiąca życia dziecko przybiera 26-31 g na dobę;
  2. Po 3. miesiącu życia przyrost masy zwalnia do 17-18 g na dobę, aż do końca 6. miesiąca życia;
  3. Po 6. miesiącu życia, aż do końca 9. miesiąca dziecko przybiera 12-13 g na dobę;
  4. W ostatnim kwartale 1. roku życia jest to 9 g na dobę.

 

Jeżeli powyższe kryteria są spełnione dziecko na pewno się najada. Ssanie piersi daje dziecku również spokój, relaks, bezpieczeństwo i bliskość mamy, stąd zdarzają się dni, gdy dzieci są nieodkładalne. Co jak widać, nie zawsze oznacza głodne.

Jak długo karmić piersią

Towarzystwa naukowe oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a po wprowadzeniu innych produktów kontynuację karmienia tak długo, jak długo będzie to odpowiadało i mamie, i dziecku - do jednego roku, dwóch lat.

Pozycje do karmienia piersią

Wygodna pozycja to kluczowa sprawa w karmieniu piersią. Początkowo karmienia zajmują znaczną część doby, jeśli dołączymy do tego zmęczenie, trudności techniczne - może nastręczać nam to wielu kłopotów i skutecznie zniechęcać do dalszych działań. Dlatego niezwykle ważny jest wybór pozycji do karmienia, która jednocześnie zapewni komfort matce i dziecku. Tych pozycji jest na szczęście wiele, a bardzo często modyfikujemy je jeszcze do potrzeb duetu matka-dziecko:

  • pozycje leżące na boku;
  • pozycje naturalne w pozycji półsiedzącej, leżącej;
  • pozycja klasyczna;
  • pozycja spod pachy;
  • pozycje krzyżowe.

Artykuł opracowała: położna Anna Kalinowska – Grupa Zdrowie Kondratowicza w Warszawie