DOŁĄCZ DO NAS! Poszukujemy do współpracy placówki POZ!
  • Dodatkowe opcje
    • Przejdź do terści:
      Alt
      1
      Mapa witryny:
      Alt
      2
      Wersja tekstowa:
      Alt
      3
      Kontrast:
      Alt
      4
      * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Dodatkowe opcje
    • Przejdź do terści:
      Alt
      1
      Mapa witryny:
      Alt
      2
      Wersja tekstowa:
      Alt
      3
      Kontrast:
      Alt
      4
      * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Kiedy zgłosić się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wsparcie fizjoterapeuty uroginekologicznego w ważnych momentach dla naszego zdrowia – czyli kiedy zgłosić się na wizytę w trakcie ciąży, po porodzie, po przebytych operacjach lub wtedy, gdy towarzyszy mi ból. Wskazówki od doświadczonej fizjoterapeutki uroginekologicznej Eweliny Lewandowskiej z placówki Grupa Zdrowie Kondratowicza w Warszawie.


W ciąży:
Na każdym etapie ciąży, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i jest zgoda pacjentki oraz lekarza prowadzącego. Jeśli jednak nie ma ewidentnych wskazań do badania przezpochwowego w ciąży to wykonuję je od 2 trymestru. Zdecydowanie polecam przynajmniej jedną wizytę każdej kobiecie w ciąży, w celu oceny postawy, oceny funkcjonowania ciała, oceny mięśni dna miednicy i jak najlepszego przygotowania ciała do porodu pod kątem strukturalnym i funkcjonalnym, omówienia profilaktyki i zaleceń poporodowych.

 

Po porodzie:
Jeżeli prawidłowa profilaktyka poporodowa nie jest Ci znana, chcesz poznać odpowiednie wskazówki i ćwiczenia wspomagające regenerację Twojego ciała w czasie połogu, rady dotyczące pielęgnacji blizny itd. to na wizytę najlepiej zgłosić się jeszcze w czasie połogu. Może to być już 2-3 tydzień po porodzie. Jeśli chodziłaś na fizjoterapię w ciąży i jesteś świadoma swojego ciała, profilaktyki i pierwszych ćwiczeń po porodzie, a chcesz skupić się na ocenie funkcji mięśni dna miednicy, zalecam przyjść pod koniec połogu, po ustaniu oczyszczania macicy (zanik wydzielania odchodów połogowych). Tak żebyś czuła się komfortowo. Pod koniec połogu, czyli po około 6 tygodniach po porodzie, możemy kompleksowo sprawdzić stan swojego ciała po okresie ciąży i po porodzie, jest to czas wdrożenie kolejnych ćwiczeń, wskazówek i stopniowego powrotu do aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak, że jest to kwestia bardzo indywidualna i proces ten zależy od Twojej aktywności i sprawności w ciąży i sprzed ciąży, w związku z tym może być krótszy lub dłuższy u każdej kobiety.

 

Po operacjach:
Można zgłosić się już po kilku dniach po wszelkich operacjach, jeśli tylko czujesz, że odpoczęłaś i masz na to siłę. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz pracę z blizną tym lepsze efekty osiągniesz. Warto podkreślić, że na konsultacje warto zgłosić się jeszcze przed operacją, żeby zniwelować napięcia w ciele, przygotować tkanki i sylwetkę, nauczyć się profilaktyki i postepowania pooperacyjnego.

 

Z problemami uroginekologicznymi:
Możesz zgłosić się w każdym momencie, kiedy czujesz, że jest coś nie tak i odczuwasz ból, dyskomfort, problemy funkcjonalne
. Profilaktyka jest najważniejsza. Nie odkładaj problemów na ostatnią chwilę, aż staną się bardzo duże i utrudnią codzienne funkcjonowanie, lepiej działać od razu, wtedy łatwiej osiągnąć satysfakcjonujące efekty terapii.


Tekst opracowała: Ewelina Lewandowska - fizjoterapeutka uroginekologiczna z placówki Grupa Zdrowie Kondratowicza w Warszawie