DOŁĄCZ DO NAS! Poszukujemy do współpracy placówki POZ!
  • Dodatkowe opcje
    • Przejdź do terści:
      Alt
      1
      Mapa witryny:
      Alt
      2
      Wersja tekstowa:
      Alt
      3
      Kontrast:
      Alt
      4
      * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Dodatkowe opcje
    • Przejdź do terści:
      Alt
      1
      Mapa witryny:
      Alt
      2
      Wersja tekstowa:
      Alt
      3
      Kontrast:
      Alt
      4
      * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Wywiad z położną Anną Kalinowską

Jako podsumowanie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przygotowaliśmy wywiad, w którym przedstawimy na czym polega rola położnej. Jak wygląda wsparcie kobiet w ciąży oraz po porodzie.

 

Wywiadu udzieliła Pani Anna Kalinowska, położna z placówki Grupa Zdrowie Kondratowicza w Warszawie.

 

Zapraszamy do lektury!


Położna towarzyszy kobiecie zarówno w ciąży, w trakcie porodu, jak i po nim. 
Pani Anno, zacznijmy od wsparcia kobiety w ciąży. Proszę powiedzieć, jaka jest rola położnej w przygotowaniu kobiety do porodu? Czym jest edukacja przedporodowa?

 

Anna Kalinowska, położna: pacjentka po 21 tygodniu ciąży powinna zostać skierowana przez lekarza do położnej środowiskowej. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z takiej możliwości. Tymczasem stwarza to możliwość zdobycia nie tylko wiedzy, ale również wcześniejszego zapoznania z położną. W naszej przychodni pacjentki od początku ciąży są pod opieką położnej. Staramy się je wspierać, rozwiewać lęki, tłumaczyć ciążowe zawiłości. Dzięki temu zyskujemy wszyscy - nasze pacjentki nie szukają tak często odpowiedzi w internecie , a jeśli już to się zdarzy to konsultują to z nami. Nasza współpraca dzięki temu jest efektywniejsza również po porodzie.


Jak jest z porodem - kiedy poród odbiera położna, a kiedy lekarz ginekolog?

 

Anna Kalinowska: położna przyjmuje poród, zajmuje się rodzącą, prowadzi ciąże fizjologiczne. Domeną lekarza jest poród zabiegowy.


A jak wygląda pomoc położnej, kiedy mama i dziecko są już razem? Wsparcie kobiety po porodzie - w szpitalu i po powrocie do domu. Czy położna sprawuje również opiekę nad noworodkiem?

 

Anna Kalinowska: po porodzie należy zgłosić się do przychodni, w której pracuje wybrana położna. Po zarejestrowaniu noworodka, położna rozpoczyna opiekę nad matką i dzieckiem przez 8 tygodni. W naszej przychodni zajmujemy się kompleksowo opieką – pielęgnacja, porady laktacyjne, pielęgnacja kobiety w połogu. Nierzadko nasze pacjentki pozostają z nami w kontakcie i otrzymują wsparcie po zakończeniu wizyt patronażowych, jeśli jest taka potrzeba. Współpracujemy z lekarzami i staramy się pomóc w przypadku wystąpienia problemów.


Na czym polega wsparcie kobiety w karmieniu piersią? Czy podczas edukacji przedporodowej porusza się ten temat, czy dopiero po porodzie? 

 

Anna Kalinowska: edukacja laktacyjna rozpoczyna się już na etapie ciąży i jest dalej kontynuowana po porodzie. Większość problemów rozwiązujemy w naszej placówce. Jeśli jest potrzeba konsultacji z innymi specjalistami kierujemy do nich pacjentki. Staramy się jednak zawsze udzielać wsparcia i informacji, zanim zdecydujemy się wysłać pacjentkę dalej. W większości udaje się rozwiązać problem na miejscu. Laktacja wymaga czasu i pracy. Jest to bardzo ważne, by zapewnić kobiecie zrozumienie. Nie negujemy, gdy matka dokarmia dziecko lub wybiera karmienie mieszanką. Ważne by macierzyństwo dawało jej radość i satysfakcję. Nie chcemy by poczuły się gorsze lub krytykowane.


Wywiadu udzieliła Pani Anna Kalinowska - położna z placówki Grupa Zdrowie Kondratowicza w Warszawie

 

„Jestem położną prawie 30 lat. Od zawsze zajmuję się położnictwem. Pracuję jako położna środowiskowa i położna bloku porodowego. Dzięki pracy w szpitalu mogłam zdobyć doświadczenie, które jest dla mnie ważnie w pracy w środowisku. W pracy z pacjentkami stawiam głównie na to by nauczyć je wyborów dobrych dla nich, zmniejszyć lęk i nauczyć radości macierzyństwa.”